dostupné na: Habilitácie a inaugurácie na FPV UCM
Výročné správy a prehľady:
Správy o vedecko-výskumnej činnosti
FPV Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v dňoch 4.9.-6.9.2017 v Bratislave, v spolupráci s ICARST Bratislava a SAV pod patronátom MŠVVŠ SR a MZVEZ SR organizovala Európsky Workshop „Stratégia Smart špecializácie v oblasti biotechnológií v Európe: Výzva pre región Strednej a Východnej Európy“ (z angl. Smart Specialization Strategy (RIS3) in the Field of Biotechnologies in Europe: A Challenge for CEE Region), ktorý bol finančne a organizačne podporený organizáciami JRC-EC v Bruseli (BE), CEI a ICGEB oba v Terste (IT). Podujatie nadväzovalo na predchádzajúci workshop (ABBE 2015) a zúčastnilo sa ho viac ako 100 odborníkov zo 22 krajín Európy a medzinárodných organizácií (JRC-EC, ICGEB, CEI). Workshop zhodnotil súčasné trendy vo výskume, inováciách, technológiách a výrobe v rámci oblasti biotechnológií a bioekonomiky i nadväznosť na implementáciu RIS3 stratégie. Viac informáciií nájdete v tlačovej správe TASR.
Fakulta prírodných vied v dňoch 30.9.-2.10.2015 v Jasnej, pod záštitou Vyšehradského fondu zorganizovala V. ročník medzinárodnej konferencie Applied Natural Sciences 2015 Perspectives in V4 countries. Počas troch dní sa konferencie zúčastnilo 150 účastníkov, pričom vystúpili odborníci z 13 krajín (Nemecko, Turecko, Poľsko, Maďarska, ČR, Taliansko, Rakúsko, Gruzínsko, Irán, Litva, Španielsko, Srbsko a Portugalsko). Odznelo viac ako 80 prednášok a bolo prezentovaných 36 posterov v štyroch sekciách:
- Applied Biology and Biotechnology
- Chemistry and Applied Chemistry
- Pedagogy, Humanities and Foreign Languages in Natural and Technical Sciences
- Applied Informatics
V dňoch 2.9.-4.9.2015 FPV UCM v Trnave, v spolupráci s Medzinárodným Laserovým Centrom (MLC) v Bratislave zorganizovali Medzinárodný európsky workshop "LaserLab - User Community Training School / Workshop on Light-Based Technologies", ktorý bol finančne podporený Európskou sieťou LaserLab Europe III na základe zmluvy s MLC. Na workshope sa zúčastnilo 60 účastníkov z 8 krajín (Slovensko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Rakúsko, Portugalsko, Holandsko, Rumunsko a Litva). Na worshope mali účastníci nielen možnosť sa dozvedieť sa o technológiách založených na svetle a ich aplikáciách v chémii, materiálových a senzorických vedách a biomedicíne, ale si aj vyskúšať špičkové aparatúry.
FPV Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v dňoch 25. – 27. 3. 2015 v Bratislave, v spolupráci s ICARST Bratislava pod patronátom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR organizovali Európsky workshop „Pokročilé biopalivá, biorafinérie a bioekonomika (z angl. Advanced Biofuels, Biorefinery and Bio-Economy - ABBE): Výzva pre krajiny strednej a východnej Európy“, ktorý bol finančne podporený organizáciami Central European Initiative - CEI (Terst, Taliansko) a Joint Research Centre - JRC (European Commission - EC, Ispra, Taliansko). Na workshope sa zúčastnilo viac ako 90 odborníkov zo 16 krajín Európy a medzinárodných organizácií (United Nations Economic Commission for Europe - UNECE, Organization for Security and Co-operation in Europe - OSCE).
Tematické večery, kde vedci z nášho regiónu približujú študentom, odbornej i laickej verejnosti pútavou formou výsledky vedy a výskumu z oblasti prírodných vied.
Dňa 11. 4. 2018 sa na FPV UCM v Trnave uskutočnila 10. celoslovenská študentská vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou „Aplikované prírodné vedy 2018“.
Na súťaži o najlepšie odborné práce študentov 1., 2. a 3. stupňa vysokoškolského štúdia sa zúčastnilo 45 študentov, z vysokých škôl zo Slovenska. Študenti
prezentovali svoje práce v piatich odborných sekciách:
1. Aplikovaná chémia a environmentálna chémia - 12 študentov
2. Aplikovaná biológia a environmentálne biotechnológie - 9 študentov
3. Aplikovanie informačných a komunikačných technológií - 6 študentov
4. Odborná komunikácia v anglickom jazyku - 6 študenti
5. Sekcia študentov doktorandského štúdia - 12 študentov
Dňa 6. 4. 2016 sa na FPV UCM v Trnave uskutočnila 8. celoslovenská študentská vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou „Aplikované prírodné vedy 2016“.
Na súťaži o najlepšie odborné práce študentov 1. a 2. stupňa vysokoškolského štúdia sa zúčastnilo 29 študentov, z vysokých škôl zo Slovenska a z ČR. Študenti
prezentovali svoje práce v štyroch odborných sekciách:
1. Aplikovaná chémia a environmentálna chémia - 11 študentov
2. Aplikovaná biológia a environmentálne biotechnológie - 8 študentov
3. Aplikovanie informačných a komunikačných technológií - 6 študentov
4. Odborná komunikácia v anglickom jazyku - 4 študenti
27.2.12.2018 - sa uskutočnila odborná prednášku Ing. Norberta Kurillu, PhD. Na tému „Pôsobnosť Ministerstva životného prostredia Slovenskej Republiky v rámci agendy Európskej Únie“.
28.3.12.2017 - sa uskutočnila odborná prednášku prof. Ing. Ivana Šticha, DrSc. Na tému „Pokroky v počítačovej fyzike a chémii“.
7.3.2017 - sa konala celofakultná odborná prednáška prof. Dr. hab. Andrzej Bobrowského z AGH University of Science and Technology v Krakowe. Na tému „Voltammetric sensors in stripping procedures – past and present“. Prednáška sa uskutočnila v rámci programu CEPPUS.
6.12.2016 - sa konal celofakultný odborný seminár a prednáška s názvom "Stimuli-Responsive Molecular Switches in Nanoscopic Fibers applied to Drug Release", ktorú predniesol Prof. Dr. Franz Renz z Leibniz Univerzity Hannover, Nemecko. Viac informácií
8.4.2016 - sa konala celofakultná odborná prednáška na tému Secret life of qubits: Shading light on quantum computers ktorú predniesol Prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. Viac informácií